Гроші.
Winged_Twilight
| 26
| Розділ: Запитання | 3 листопада 2010 17:55
Що таке гроші? Для чого вони? Чи потрібні вони і чи можливо без них обійтися?
Гроші можуть зблизити людей, а можуть розвалити будь-які стосунки. Два різних погляди на такий предмет як гроші: перший - "любов до грошей - корінь всього зла", другий - "відсутність грошей - корінь всього зла". Діаметрально протилежні твердження, кожне правдиве по-своєму але обидва впираються саме в гроші…
Раніше паперові, зараз електронні, а колись гривні (грива), копійки (копья), дорогі метали, раби, праця, знання про те чи інше, різних типів визнання і прихильність…
Так що таке гроші і яке місце вони займають у вашому житті?
Невеликий екскурс у факти. Не так давно амер. журнал Science опублікував результати досліджень Кейтлін Вос, доцента школи менеджменту університету Міннесоти, метою яких було вивчення зміни поведінки людини при виді грошей. В ході експерименту, в якому приймало участь біля 500 чоловік, було зафіксовано, що гроші розвивають в людях самодостатність.
Людей було розділено на дві групи. На першому етапі кожній з груп треба було скласти речення використовуючи певний набір слів. В першій групі домінували слова так чи інакше пов"язані з грошима та їх використанням. В другій групі таких слів не було, там використовувались далекі від грошей слова. Тест був на швидкість. В результаті перша група справилася набагато краще - при мінімальних затратах часу люди складали речення набагато осмисленіші і граматично правильніші ніж в другій групі.
Одразу після першого етапу розпочався другий. Учасникам обох команд було запропоновано виконати задачку: з 12 дисків скласти квадрат таким чином, щоб сторона квадрата мала по 5 дисків. Результати були наліцо - перша група, та, котра мала справу з грошима на попередньому етапі, знову справилася краще за другу. Мало того, практично не зверталася за підказками.
Але найбільш цікавим виявився третій етап. Обидві групи посадили за компи і включили екранну заставку. Перша група созєрцала фотки реальних грошей, а також грошові одиниці з дитячих настольних ігор. Другій групі на компах демонстрували акваріум скрінсейвер і фотки про пріроду. Одразу після того учасникам обох груп було запропоновано придумати рекламну концепцію з умовою роботи в одиночку і з партнером. Ті, хто перед тим розглядав грошові знаки, в 83% випадків обрали самостійну роботу і більше обов"язків. Учасники другої групи в 70-75% обирали роботу з партнером, боячись проявити активність чи допуститись помилки. Цей результат був найпоказовішим.
Загалом, тести показали, що при виді грошей чи при думках про гроші люди робляться самодостатніми, починають менше прагнути спілкування з іншими людьми натомість шукаючи рівних собі за статусом, стають спокійними та врівноваженими, в них пропадає страх перед самотністю. Також при виді грошей в людей зростає бажання та можливість їх заробляти і т.д.
Останній етап тільки підтвердив описане вище. Деякий час "грошова" група сиділа перед плакатом з зображенням грошових купюр і як виявилось пізніше, в 1.5 раза більше учасників хотіло провести вечір на самоті аніж друга група, яка розглядала морський пейзаж.
Вос та її колеги переконані, що саме самодостатність змушує людей більше часу проводити на самоті, а також сидіти в 1.5 раза далі від співрозмовника…
Отакі-то печяльні факти…
Чому саме гроші? Це слово немов якесь магічне - "грррошшшші"
Багато хто вважає гроші якимось антиподом совісті, типу якщо в людини багато грошей - значить мало совісті. Якщо є гроші - значить точно вкрав і вночі зле спить, совість мучяє.
Хтось каже, "якщо є гроші - то можна бути щасливим, а як нема - то яке ж тоді щастя?" А хтось заперечує - " не в грошах щастя!" і чує знову "не в грошах щастя, а в їх кількості"… Це як антидепресант, гроші переважно є еквівалентом щастя і задоволення. Тоді чому табли з антидепресантом п"ють одиниці, а думка "раз є гроші, значить щасливий" присутня в кожного поголовно?
Хтось позиціонує гроші нейтрально. Як в приказці "Що для людини є вино? Якщо вона дебоширить і поводиться як свиня - то це зло. А як радіє і ділиться радістю з іншими - безумовно добро…"
Але гроші таки змінюють людей, і переважно не в кращу сторону. Навіть не дивлячись на описаний вище тест, вплив грошей помітно неозброєним оком. Чули фразу "він коштує десять мільйонів"? Нє? Ну то в америкосів це давно вже прийнято так говорити. Не "в нього є 10 млн", а саме "він КОШТУЄ 10 мільйонів". Вопшем, з грошима порівнюють все і вся. Ну, ще не все, але як кажуть, "процес пашол". Те саме з системою ціннестей. Зараз по дефолту, що є добре для грошей - то є добре в принципі.
І ще. Якщо без грошей не обійтися, то скільки ж їх потрібно для щастя? От зара хтось таки напише "мені треба стільки, щоб вистачало на проживання, на хату, на єду, на машину, на дачю, на баб, собі трохи на карман - і я щасливий." Це все добре, але уявіть собі, що ви живете в гарному будинку, сім"я, діти, комфорт і хороша їжа і всьо такоє. І ви ходите на роботу за просто так. За "дякую" від шефа. Тобто ви ні в чому конкретно себе не обмежуєте, зате працюєте день в день задарма. Чи довго протягнете?
В мене є декілька запитань:
1) що таке гроші і чи можливо без них обійтися?(кількісно)
2) чи можна обійтися без грошової одиниці як такої?(якісно)
3) скільки вам потрібно грошей(заробітної платні) для задоволення своїх потреб?(число) Острова і дєлянки на Марсі в щот не йдуть)
Короче ще є багато думок і запитань, але думаю того досить.
Дана стотья написана в цілях спостереження, тому коментити моя тут навряд чи буде.
Стотья не претендує на авторство, вона переважно була здерта з різних форумів.
ПиСи: прохання жидів не чіпати.